Vše co jste chtěli vědět o digitální fotografii
FotoFocus: Zaostřeno na fotografii
FOTO SERIÁLY
Novinky
Chcete být informováni o zveřejnění nových článků? Zadejte svou adresu
FOTO KATALOG

Přidejte se k nám

registrace ZDE

Dejte o sobě vědět!
Je to zcela ZDARMA

TIP: FOTO eKniha

Kniha o fotografii


Novinka na trhu

Vše co jste chtěli vědět
o digitální fotografii
POUZE v této KNIZE


fotograf
Už žádné nepovedené snímky

Jen DOKONALÉ FOTKY


Více informací ZDE!


Jsme také na


       

Anketa
Jak často fotografujete?
Dost málo (tu a tam)
Asi 1x do měsíce
Tak 1x týdně
Skoro denně
Neustále (s fotákem chodím i spát)
Nefotografuji vůbec
Úvodní stránka > Recenze > VFFOTO ND (MC) filtry nové generace v praxi

VFFOTO ND (MC) filtry nové generace v praxi

 
Letos na jaře jsem testoval první řadu velice povedených ND filtrů VFFOTO (od Pana Fučíka). Nyní přichází tato – stále populárnější česká značka kvalitních fotografických filtrů - s novou generací “eN-Déček” s přídomkem “MC”. Oč se jedná, co nám novinka nabídne a jaké jsou rozdíly oproti starším verzím? Na to jsem se zaměřil v následujícím testu. Článek je tentokrát zaměřen (na rozdíl od předešlé, téměř “laboratorní recence”) na ryze praktické zkušenosti s filtry v terénu. Budete-li chtít exaktní výsledky, přesná čísla a konkrétní výsledky, doporučuji recenzi I. generace VFFOTO filtrů ZDE. Takže, ND filtry VFFOTO – po druhé!
 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

Neutral Density (neutrální filtry)

Malou rekapitulací rozhodně nic nezkazíme. Takže k čemu vlastně ND filtry slouží? Neutrální, šedé ND filtry (Neutral Density) mají primárně za úkol snížit množství světla procházející skrze objektiv. Problémem je, že tok světelných paprsků je nutné snižovat rovnoměrně v celé ploše, pokud možno bez barevných posunů (nebo alespoň s co nejmenšími) a s minimální podporou optických vad (zhoršení kresby, tmavnutí okrajů – vinětace atd.). Z praxe i zprostředkovaně znám bohužel mnoho případů, kdy levné a nekvalitní ND filtry výrazně zhoršily kvalitu výsledných fotografií. Špičkové filtry (typu B+W nebo Hoya) sice poskytují vysokou kvalitu, ovšem též za zcela “špičkovou” cenu. VFFOTO filtry představují onu pověstnou zlatou střední cestu, kde dostanete slušnou kvalitu za příznivou cenu.
  

   

encyklopedie digitální fotografie - mha
Komplexní eBook o digitální fotografii na trhu 


Průvodce světem digitální fotografie od A do Z. Jediný eBook na trhu, v kterém najdete úplně vše pohromadě: od nastavení fotoaparátu, přes problematiku exponometrie, ostření, až po specifika digitální fotografie (barvy, filtry, obrazové formáty)... Nechybí ani průvodce světem objektivů a příslušenství. Po přečtení již budete opravdu schopni používat svou foto techniku jako profík!
 

OBJEDNÁVKY ZDE

  

 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

Typické použití ND filtrů je například v krajinářská fotografii - konkrétně voda v krajině. Nebo prostě vždy, když chceme co nejvíce prodloužit čas, ale světelné podmínky (expozice) nám to neumožní v dostatečné míře (světla je prostě moc!). ND filtry vlastně “nahrazují” vysoká clonová čísla, ovšem s jedním zásadním rozdílem, že narozdíl od clony, neovlivňují hloubku ostrosti!
 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

Jak se v nich vyznat?

ND filtry se nejčastěji označují faktorem úbytku světla (číslem vyjadřujícím množství odfiltrovaného světla), což je i náš případ. VFFOTO ND filtry jsou dostupné v hodnotách ND 8x, ND 16x, ND 64x a ND 1000x. Nejslabší z nich - “osmička” - nám 8x “ztmaví” scénu neboli propustí 1/8 světla (úbytek světla je tedy 3EV = 2 x 2 x 2). Prostřední filtr – ND 64x – nám ztmaví scénu 64x, jeho propustnost je tedy 1/64 světla (úbytek světla je cca 6EV). Nejsilnější filtr ND 1000x nám propustí jen 1/1000 světla (úbytek je tedy již úctyhodných 10EV).
 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

Řekněme si to v běžné fotografické hantýrce: Představme si, že máme výchozí čas 1/100 s! V případě použití filtru ND8, musíme prodloužit čas o 3 celé kroky (tedy z původní 1/100s na 1/13s); prostřední filtr ND64 vyžaduje prodloužení expozice o 6 celých kroků (z 1/100s na 0,6s) a s posledním filtrem (nejsilnější “tisícovkou”) musíme prodloužit čas o rovných 10 kroků (z 1/100s na 10s!).

Poznámka:

Pozor! Hodnoty jsou to přibližné, zaokrouhlené – čím silnější filtr, tím větší odchylka! Dobrou zprávou je, že při nedodržení zcela přesných počtů (násobků) se nic moc neděje – rozdíly jsou (zejména u dlouhých časů v řádech sekund) tak malé, že případné expoziční odchylky snadno “dotáhneme” v PC (doporučení: snímat nejlépe do RAW formátu).
 

 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

VFFOTO ND MC filtry specifikace

Značný upgrade doznaly filtry o síle ND 64x (77mm) a ND 1000x (67 a 77). Hlavní rozdíl je v použití jiného skla a přidání speciálních antireflexních vrstev. Filtry nové generace jsou vybaveny nově 12 antireflexními vrstvami s tím že nechybí ani 3+3 zakončovací vrstvy, chránící filtr před: mechanickým poškozením a poškrábáním; před vodou a mastnotou; proti ušpinění a nečistotám. A pokud přeci jen dojde k umaštění nebo ušpinění filtru, lze jej (díky speciálním vrstvám) relativně snadno otřít (očistit). Základem filtrů je kvalitní optické sklo o tloušťce pouhých 1,3mm a malá výška rámečku (3,4mm).
 

Srovnání filtrů ND MC 64x vs 1000x

Parametry

ND MC 64x (77 mm)

ND MC 1000x (77 mm)

Hmotnost

19,64 g

19,16 g

Faktor ztmavení

6 EV

10 EV

Barevný posun

cca 600 K

cca 450 K

Hustota ND

1.8

3.0

Antireflexní vrstvy

12 (6+6)

12 (6+6)

Výška rámečku

3.4 mm

3.4 mm

Tloušťka skla

1.3 mm

1.1 mm

Přední závit

Ano

Ano

Slim provedení

Ano

Ano

Stoupání závitu

0.75

0.75

Materiál

optické sklo + speciální kovová slitina

optické sklo + speciální kovová slitina

Odolnost

Ano - proti vodě, mastnotě a poškrábání

Ano - proti vodě, mastnotě a poškrábání

Použití běžné krytky

Ano

Ano

Záruka *

10 let

10 let

 

Poznámka: * záruka platí na všechny filtry VFFOTO

 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

Nové ND MC filtry v praxi

Dílenské zpracování je – dle předpokladu a stejně jako u předchozí řady - skvělé. Filtry dobře odolávají prachu, nečistotám i mastnotě. Na druhou stranu - subjektivně se mi zdálo, že na nich více lpěl prach nežli na starších verzích. Manipulace s filtry opět zcela v pořádku, žádné zasekávání (jen kdybych se už konečně naučil je nedotahovat tak “na krev”). Balení filtrů doznalo též lehkého upgradu – vnější krabička je v šedém provedení (stylově a zcela relevantně). Jinak vnitřní krabička opět z pevného, transparentního plastu – na cesty výborné řešení (vejde se krásně do fotobatohu i pohodlně do kapsy).
 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

A jak jsou na tom filtry s úbytkem světla, barevným posunem, reflexemi v protisvětle a vinětací? Pro co největší objektivitu testu, jsem ND MC filtry testoval s různými objektivy, na různá ohniska. Testem prošly jak “středový” Canon EF 17-40 f/4 USM L, tak ultra-širokoúhlá Sigma 10-20 f/4-5.6 HSM (DC), stejně jako teleobjektiv Sigma 70-200 f/2.8 II HSM Macro. Rozpětí ohnisek bylo tedy široké a pokrývalo všechny běžné hodnoty. Na žádném ohnisku (v rozsahu od 10 do 200 mm) jsem nezaznamenal problémy. Pro úplnost ještě dodávám, že test byl prováděn na “crop” (APS-C) DSLR Canon EOS 7D a EOS 450D.

Zaměřil jsem se především na klíčové faktory, jakými jsou: a) ostrost; b) optické vady; c) barevný posun; d) ztmavení a celková kvalita obrazu!

 
 
Výsledky:

 

 

1) Ohnisko 10mm (ekv 16mm – crop, Canon)

 

 • Ostrost: zcela bez problému a to na všechny clony

 • Optické vady: Vinětace – ANO

 • Barevné posuny: lehký, do teplých tónů (výrobcem deklarovaných 400-600K)

 

 

2) Ohnisko 17mm (ekv 27mm – crop, Canon)

 
 • Ostrost: zcela bez problému

 • Optické vady: Vinětace, zcela zanedbatelná

 • Barevný posun – lehký do teplých tónů (výrobcem deklarovaných 400-600K)

 

 

3) Ohnisko 40-100mm (ekv 64-160mm – crop, Canon)

 
 • Ostrost: dobrá

 • Optické vady: Vinětace – NE

 • Barevný posun – lehký do teplých tónů (výrobcem deklarovaných 400-600K)

 

 

4) Ohnisko 200mm (ekv 320mm – crop, Canon)

 

 • Ostrost: dobrá

 • Optické vady: Vinětace – NE

 • Barevný posun – lehký do teplých tónů (výrobcem deklarovaných 400-600K)

 

Více viz testovací snímky...

Zajímavost: U filtru ND MC 64x je větší barevný posun než u řádově výrazně vyšší “tisícovky”

 

Výsledky odpovídají údajům výrobce. Míra ztmavení je shodná se starší verzí filtrů (bez MC povrchu). ND MC 64x má úbytek světla 6EV, lze zde pozorovat barevný posun (překvapivě nejvýraznější, viz poznámka výše). ND MC 1000x má úbytek světla 10 EV, ovšem barevný posun překvapivě lehčí než jeho řadově “nižší” kolega, což je výrazný posun oproti první verzi filtru (bez MC). Ukázkové snímky jsou bez jakýchkoli úprav (max ořezy v měřítku 1:1 – kvůli zachování ostrosti a kresby). V případě odolnosti vůči odleskům, filtry opět obstály výborně. Vinětace se projevuje výrazněji na širokoúhlých ohniscích (ale nejde o nic zásadního).
 

Vffoto ND MC filtry (test)
 
 

Závěrem

Nová generace VFFOTO ND MC 1000x je rozhodně povedenější než původní model (ač s kvalitnějším Schott sklem ovšem bez MC vrstev). Naopak nová generace ND 64x MC je o něco horší než původní verze. Celkově je kresba a ostrost na slušné úrovni, barevný posun lze pozorovat lehký - do teplejších tónů a u slabší ND 64x je výraznější. V případě optických vad byly výsledky také dobré (nepatrný nárůst chromatické aberace). Ultraširoké objektivy okolo 10mm silněji vinětují, běžné širokoúhlé objektivy vinětují velice slabě (zanedbatelné). Prach a kapky se drží (oproti starším verzím).

VFFOTO filtry jsou výhradním produktem společnosti “Vladimír Fučík”, nechává si je vyrábět japonskou firmou v Číně. VFFOTO filtry jsou designovány a navrženy v ČR. Objednání možno na www.vffoto.com. Více informací na: www.fotofiltry.eu.

Poděkování: Panu Vladimíru Fučíkovi za poskytnutí vzorků filtrů k testování.
 

 

 

Relevantní články:

 

 • ND filtry VFFOTO pod drobnohledem (recenze)
  Fotografické filtry se vždy používaly, používají a pravděpodobně se i nadále používat budou. Vhodné použití filtrů nám může snímek výrazně vylepšit a svým způsobem mu pomoci dodat zcela jedinečnou atmosféru! Zvlášť silnou úlohu měly fotografické filtry v éře klasického kinofilmu, zatímco dnes se dají vcelku snadno nahradit v PC. Ovšem některé filtry se počítačem simulovat nedají – například ND / šedé filtry. A právě test sady ND filtrů značky VFFOTO máte nyní před sebou...
 

 • Fotografické filtry Vffoto v testu (recenze)
  V dnešním velkém testu představujeme zcela nové fotografické filtry na našem trhu! Česká společnost “Vffoto” představuje dvojici (pravděpodobně) nejpoužívanějších filtrů `(určených pro digitální zrcadlovky ) - polarizační – cirkulární a UV filtr (s průměry 77mm). A jak si vedly v redakčním testu tyto nové filtry, které jsou velice zajímavé nejen svou přívětibou cenou?

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry v praxi (živé fotografie)

vffoto ND MC filtry: ostrost 17mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 17mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 17mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 17mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 17mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 17mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 40mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 40mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 40mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 40mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 40mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 40mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 100 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 100 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 100 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 100 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 100 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 100 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 200 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 200 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: ostrost 200 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 200 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: ostrost 200 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: ostrost 200 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: vinětace 10 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: vinětace 10 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: vinětace 10 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: vinětace 10 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: vinětace 10 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: vinětace 10 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: barvy 17 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: barvy 17 mm (bez filtru)

vffoto ND MC filtry: barvy 17 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: barvy 17 mm ND-64x

vffoto ND MC filtry: barvy 17 mm ND-1000x

vffoto ND MC filtry: barvy 17 mm ND-1000x
   

Komentáře

Prozatím nebyl přidán žádný komentář ...
Přidat komentář
 
 
Formátování textu:  [b] Tučný [/b] Vložit

[i] Kurzíva [/i] Vložit

[c] Citace [/c] Vložit
 
Počítadlo
Online: 5
Dnes: 225
Včera: 384
Celkem: 374876
Nahoru Tisknout
 © 2016 :: * FOTOFOCUS * KONTAKT * ::
Powered by Onlinestore
Google+

 

:: Partneři :: 


 
AceFoto
Fotografický tisk a služby
AceFoto Shop
Foto obrazy a fotografie
   
Martin Hájek - oficiální stránky 
fotograf, novinář, lektor, specialista tisku
 Katalog-e-shopu.cz
Katalog eshopů a internetových obchodů

 
   
FOTOGRAFICKÉ KURZYFirmy v PrazeVolvo XC90 na AUTOPES.cz